Zdrowie

Co to jest forskolin (pokrzywa indyjska)?

Kacper |24Fitness

Forskolin często określa się mianem leku na odchudzanie, jednak w medycynie ajurwerdyjskiej jest to roślina wykorzystywana do leczenia wielu chorób.

Pokrzywa indyjska - forskolin

To substancja uzyskiwana z surowca zielarskiego, a więc liście i ziela rośliny zwanej pokrzywą indyjską czy pokrzywką. W Europie jest ona uważana za roślinę ozdobną. W sprzedaży znaleźć można obecnie preparaty, które zawierają sproszkowane ziele pokrzywy indyjskiej lub właśnie forskolin. Te pierwsze wykazują nieco szersze działanie.

Pokrzywa indyjska - właściwości

W medycynie ajurwedyjskiej forskolin stosowano jako lek na serce, a także środek przeciwzapalny  i przeciwbólowy. Nie ma jednak badań na ludziach, które potwierdzałyby lecznicze właściwości pokrzywy indyjskiej. Testy były przeprowadzane jedynie na zwierzętach.,Forskolin działa już na poziomie komórkowym. Zdaniem ekspertów pokrzywa indyjska stymuluje komórki do wysyłania neuroprzekaźników, co uruchamia procesy przeciwzapalne i przeciwbólowe. Roślina ta zalecana jest podczas leczenia niedoczynności tarczycy czy choroby Hashimoto.

pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska poprawia krążenie krwi, co przekłada się na lepszą pracę serca. Ponadto wykazuje działanie antynowotworowe. Pokrzywa indyjska a odchudzanie sięForskolin pobudza produkcję insuliny i rozkład tkanki tłuszczowej. Dlatego też jest pomocny w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jednak w badaniach nie zauważono znacznego zmniejszenia się masy ciała wśród uczestników. Jednak testy były przeprowadzane na tak małej próbie, że nie można ich wyników uznać za wiążące.

>> Zobacz również właściwości oleju z konopii indyjskiej

Pokrzywa indyjska - jak stosować?

Tradycyjnie pokrzywę indyjską spożywa się w formie naparu z ziół. Sprzedawana jest w proszku lub saszetkach. Innym sposobem jej spożywania jest stosowanie intraktu, który tworzy się na skutek zalania świeżego ziela alkoholem 40%. Ponadto forskolin sprzedawany jest w formie suplementów diety. Wówczas należy przestrzegać dawkowania opisanego na opakowaniu,.Czy forskolin powoduje skutki uboczne? Dotychczasowe badania nie wykazały istnienie żadnych skutków ubocznych stosowania forskolinu. Jednak eksperymenty trwały jedynie 3 miesiące. Pokrzywy indyjskiej nie powinny więc spożywać kobiety ciężarne. Ponadto roślina ta może zwiększyć ryzyko poronienia czy wystąpi9enia krwotoków podkosmówkowych, co wynika z jej działania przeciwzakrzepowego. Po forskolin wydaje się, że warto sięgać. Warto jednak pamiętać jednocześnie o zdrowym trybie życia - odpowiedniej diecie i regularnej aktywności fizycznej.

 

Zobacz
Komentarze (0)