Zdrowie

Przyczyny i zapobieganie czkawce u niemowlaka

Kacper |24Fitness

Czkawka u niemowlaka nie jest niczym niezwykłym. Pojawia się przeważnie zaraz po karmieniu, może jednak wystąpić także po przewijaniu oraz po kąpieli. Winne jest zazwyczaj powietrze dostające się do dziecięcego organizmu wraz z pokarmem, choć za czkawkę może odpowiadać także zbyt duża różnica temperatur, a nawet głośny śmiech. Czkawka niemowlaka i osoby dorosłej objawia się w zbliżony sposób, radzenie sobie z nią wymaga jednak zastosowania nieco innych metod.

Jakie są przyczyny czkawki u niemowlęcia?

Czkawka o uciążliwym charakterze u niemowlaka zwykle ma swoje źródło w tym, że jego układ nerwowy jeszcze się całkowicie nie ukształtował, a co za tym idzie, także nerw przeponowy wcale nie musi działać w sposób niepowołany. Przypadłość ta może zresztą dokuczać dzieciom nawet wtedy, gdy znajdują się jeszcze w życiu płodowym. Jest bardzo często spotykana także wśród wcześniaków. Z upływem czasu jej częstotliwość się zmniejsza, a sama czkawka przeważnie ustaje około trzeciego miesiąca życia dziecka. Z czkawką u niemowlaków najczęściej mamy do czynienia podczas ich karmienia. Maluchy zasysają nie tylko pokarm, ale i powietrze, które potem uciska pępowinę. Należy jednak liczyć się z tym, że może ona wystąpić także już po karmieniu. Żołądek jest wtedy napełniony, a to sprawia, że zaczyna stykać się z przeponą wywołując niekiedy jej skurcze. Mówiąc o przyczynach odruchu czkania u niemowląt nie można też zapominać o charakterystycznej dla nich reakcji na zmianę temperatur, a także o skutkach gwałtownego śmiechu.

Jak zapobiegać czkawce u niemowlaka?

Rodzice nie ukrywają niepokoju z powodu czkawki u niemowlaka obawiając się przede wszystkim tego, że maluch przeżywa ją równie źle, co osoba dorosła. Okazuje się jednak, że czkawka wcale nie przeszkadza najmłodszym w jakiś szczególny sposób. Praktycznie nigdy nie towarzyszy jej płacz dziecka, a przecież to właśnie za jego pomocą dzieci najczęściej informują otoczenie, że czują ból lub niewygodę,. Nie oznacza to, oczywiście, że nie jesteśmy w stanie pomóc dziecku w pozbyciu się czkawki, choć należy pamiętać, że odbywa się to z wykorzystaniem metod innych niż te, jakie stosowane są przez osoby dorosłe. Już na wstępie wypada podkreślić, że dziecko zmagające się z czkawką nie powinno być pojone przesadnie dużą ilością wody. Nie wolno też nakłaniać go do wstrzymywania oddechu albo straszyć. Nie powinniśmy też podawać maluchowi soku z cytryny ani miodu. To produkty mogące mieć działanie alergiczne, nie są więc najlepsze dla niemowląt. Jeśli dziecko jest karmione z wykorzystaniem butelki, należy dbać przede wszystkim o to, aby smoczek był wypełniony pokarmem. Da nam to pewność, że dziecko nie będzie połykało dużych ilości powietrza. Nie można też zapominać o tym, jak ważne jest upewnienie się, że dziecku się odbiło. Oczywiście, może zdarzyć się i tak, że czkawka wystąpi nawet pomimo naszych starań. W takim wypadku dobrym pomysłem jest ponowne przyłożenie malucha do piersi. Ciekawym rozwiązaniem może być też przygotowanie ciepłej wody, choć ta powinna być podawana dzieciom dopiero po trzecim miesiącu życia.

Zobacz
Komentarze (0)